ТОВ «АЙМЕЙС»

Пожежна автоматика та вогнезахисні матеріали

01011, Україна, м. Київ, а/с 200
м. Вишневе, вул. Ломоносова, 36
(067) 915-03-64, (050) 411-63-49
aimeice@aimeice.com.ua

Електротехнічна лабораторія

Відповідно до статистики Державної служби з надзвичайної ситуації причиною 13372 пожеж, що виникли в України протягом 2015 року, є електрообладнання. При цьому 82% займань припадає на електропроводку та кабелі. Як правило, наслідком такої сумної статистики є нехтування правилами експлуатації електрообладнання та пожежної безпеки.

За для гарантування безпечної експлуатації електрообладнання фахівцями електротехнічної лабораторії нашого товариства проводиться перевірка опору ізоляції, заземлення та працездатності пристроїв захисного відключення.

Вимір опору ізоляції

Показник стану ізоляції є основним у визначенні пожежної небезпеки електрообладнання, його вимір є невід'ємною частиною випробувань всіх видів електроприладів та електричних ланцюгів.

Норми перевірок та випробувань ізоляції електрообладнання, визначаються ДСТУ, ПУЕ та іншими нормативно-технічними актами. Однак, як правило, вимірювання опору ізоляції електромереж у пожежнонебезпечних приміщеннях проводиться один раз на рік. Робиться це для того, щоб забезпечити пожежну безпеку в житлових або виробничих приміщеннях, що експлуатуються. Крім того, виміри ізоляції необхідні в процесі будівництва нових будівель незалежно від їх призначення або при монтажі системи енергопостачання та систем протипожежної автоматики.

Опір ізоляції вимірюється мегомметром - приладом, що складається з джерела напруги - генератора постійного струму, магнітоелектричного логометра і додаткових опорів. Значення опору ізоляції в великій мірі залежить від температури середовища. Опір ізоляції вимірюється при температурі ізоляції не нижче +5°С. При більш низьких температурах результати вимірювання не відображають істинної характеристики ізоляції. Вимірювання опору ізоляції повинні проводитися регулярно і вчасно, оскільки пошкодження проводів або кабелів може призвести до несправності техніки або спровокувати КЗ і стати причиною пожежі. Тільки замір ізоляції дозволить забезпечити стабільну працездатність системи електрифікації.

Слід звернути увагу суб’єктів господарювання на особливість проведення заміру опору ізоляції яка полягає у обов’язковому знеструмленні об’єкту перевірки, що в окремих випадках викликає збій у роботі установи. У зв’язку з чим фахівцями товариства роботи можуть проводитись у неробочий час.

За результатами проведення робіт наша електротехнічна лабораторія видає протокол вимірювання опору ізоляції, що містить повний звіт про несправності і стані електричних мереж. Даються рекомендації щодо усунення знайдених невідповідностей.

Вимір опору заземлюючого пристрою

Захисним заземленням називають з'єднання провідних частин електрообладнання, за якими не повинен текти струм, з землею. Функція контуру заземлення - захист людей від ураження струмом і електрообладнання від виходу з ладу в разі появи електричного потенціалу на його не провідній частині. Це може статися, наприклад, через пошкодження ізоляції кабелю або через несправність обладнання. У разі короткого замикання через заземлення йде великий струм. Тому навіть не дуже великий опір контуру заземлення може викликати значне падіння потенціалу на не провідній частині обладнання, яке потрапило під напругу. Даний збій може стати причиною виникнення небезпечної ситуації або пожежі. Тому опір розтікання струму заземлювального пристрою повинен мати мінімальні значення, щоб забезпечувати найбільше зниження потенціалу, що з'явився на заземленій частині обладнання. Вимірювання опору заземлення проводяться з метою встановлення відповідності параметру нормі.

Струм через заземлюючих пристроїв - аварійне явище. Тому при справній системі захисту від аварійних ситуацій струм через заземлювач буде йти дуже короткий час (десяті частки секунди). За цей час встигне спрацювати пристрій захисного відключення, аварійні запобіжники або автоматичні вимикачі. Самі номінальні значення опору заземлення залежать від напруги, з яким працює обладнання і питомої опору заземлення ґрунту. Перевірка контуру заземлення поряд з вимірюванням опору ізоляції є важливою частиною робіт, які виявлятимуть технічний стан електричних установок. Проводяться ці роботи в період, коли опір ґрунту має максимальне значення (посушлива погода або сильне промерзання). Така умова є гарантією того, що в будь-який інший час опір заземлення не перевищуватиме отриманих при вимірюванні критичних значень. Згідно з діючими правилами вимірювання опору заземлювального пристрою повинен проводитись раз в 6 років. Цю процедуру доцільніше виконувати, коли проводитися перевірка опору ізоляції проводів.

Своєчасне проведення заміру опору заземлюючого контуру допоможе знизити ризик виникнення небезпечного потенціалу на металевих частинах електроустановки. Крім вимірювання заземлення лабораторією проводиться візуальний огляд видимих з’єднань заземлення.

Наша лабораторія виконає замір опору контуру заземлення на об'єкті будь-якої складності і в найкоротші терміни.

Пристрої захисного відключення

Принцип дії пристроїв захисного відключення (ПЗВ) заснований на постійному контролі сили струму у вхідному і вихідному провідниках, які йдуть, по електромережі до електроприладів і від нього. За нормальних умов експлуатації сила струму в них буде приблизно однаковою. Замикання одного з проводів на корпус приладу або тіло людини викликає порушення цього балансу, тобто сила струму в фазовому проводі значно відрізняється від сили у нульовому проводі. Автоматично зафіксувавши цю різницю, ПЗВ розщеплює ланцюг і припиняє подачу напруги на аварійну ділянку мережі.

Відповідність параметрів ПЗВ заявленим, як мінімум, попереджає роботу електричного контуру у режимі «аварія» та, як максимум, забезпечує збереження здоров’я або навіть життя людини у разі замикання контуру через людське тіло. Таким чином досить прозаїчно звучить питання: «Чи варто здійснювати періодичні перевірки працездатності пристроїв захисного відключення?».

Фахівці нашої лабораторії надійно і професійно зроблять замір опору ізоляції, заземлення та перевірку пристроїв відключення. Ціна на проведення подібних робіт, як правило, залежить від обсягів системи що перевіряється.